معرفی سپهتن:

سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان( سپهتن) ،به منظور کنترل بهینه‌تر ناوگان حمل و نقل جاده‌ای طراحی و ایجاد شده‌است .

در طرح اصلی این سامانه ،با نصب یک دستگاه در داخل خودروهای حمل‌‌ونقل درون  جاده‌ای اطلاعاتی شامل :سرعت ،مشخصات گواهینامه ،ساعت رانندگی و… از طریق بسترهایGSM و DSRC  به مراکز پلیس راهور ارسال می‌شود.

ازجمله اهداف این طرح می‌توان به ارتقاع بهره‌وری سطح حمل نقل بین جاده‌ای ،افزایش ایمنی و پایش لحظه‌ای عملکرد این ناوگان اشاره کرد .

این سامانه می‌تواند با نظارت صحیح و مداوم بین جاده‌ای و ایجاد اطلاعات طبقه بندی شده در سطح کل کشور به افزایش بهره‌وری و ایمنی منجر شود ،که خود گامی بزرگ در جهت پیشرفت و ارتقای حمل‌ونقل بین‌شهری خواهد بود.

به گفته رئیس پلیس راهور تاکنون  ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس بین شهری به این سامانه مجهز شده‌اند . همچنین وی عنوان کرد با راه‌اندازی این سامانه دیگر نیازی به دفترچه‌های کاغذی ثبت ساعت نخواهد بود و سازمان حمل‌و‌نقل و بار جاده‌ای در سراسر کشور با راه‌اندازی کامل این سامانه به صورت انلاین مورد کنترل قرار خواهد ‌گرفت .لینک خبر

سردار حسین اشتری در مراسم افتتاح سامانه سپهتن و تیپ جدید پاسگاه‌های پلیس راه کشور با اشاره به اینکه این سامانه یک سامانه ملی است اظهار کرد: سامانه سپهتن قدرت نظارت و کنترل پلیس را بر تردد ناوگان خودرویی افزایش می‌دهد و از تخلفاتی که پیش از با نیروی انسانی صرف قابل به کنترل نبود خواهد کاست.

وی ارتقا ایمنی و بهره وری را هدف این سامانه دانست و با اشاره به کاهش ٣ درصدی تلفات جاده‌ای در ۵ ماه نخست امسال گفت: علی‌رغم تلاش‌های انجام شده هنوز هم تعداد زیادی در جاده‌های کشور جان می‌دهند و ما باید به سمتی حرکت کنیم که کمترین تلفات را داشته باشیم و این سامانه حتما در رسیدن به این هدف به ما کمک خواهد کرد.لینک خبر

.

مرکز تحقیقات سجاد، با بهره‌گیری از توان علمی مشاورین مجرب در صنعت و همچنین فعالیت گروه‌های متخصص موجود در این مجموعه با تشکیل زیرگروه های تخصصی و پتانسیل‌های موجود قریب به یک سال تحقیقات و طراحی نمونه اولیه را شروع کرده ُاست و سعی بر‌ان دارد تا نمونه‌ی اولیه خود را قابل رقابت با نمونه‌های خارجی در صنعت AVL Tracking عرضه نماید.

لازم به ذکر است مراحل طراحی همگام با استانداردهای روز دنیا و داشتن مشاورین فنی همچون شرکتQUECTEL ، شرکت GBCELL  ، شرکت MURATA و …  به اتمام رسیده است .

این سیستم تمامی الزامات یک سیستم درون خودریی را دارا می باشد که از جمله این قابلیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱٫ یکپارچگی کامل تجهیزات در قالب یک دستگاه

۲٫ طراحی منحصر‌-بفرد و زیبایی ظاهری

۳٫ طراحی مناسب جهت تولید انبوه

۴٫ طراحی سخت‌افزار بر اساس دانش و استانداردهای روز دنیا (استاندارد های IPC ، IEEE )

۵٫ طراحی نرم‌افزار بر اساس دانش و استانداردهای روز دنیا (MISRA و …)

مرکز تحقیقات سجاد، امادگی همکاری ‌و هماهنگی با شرکت‌ها و سازمان‌ها و مشاورین تخصصی در زمینه پروژه سپهتن را دارا است.