معرفی سپهتن:

سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان (سپهتن)، به منظور کنترل بهینه‌تر ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای طراحی و ایجاد شده‌است .

در طرح اصلی این سامانه، با نصب یک دستگاه در داخل خودروهای حمل‌‌ونقل درون جاده‌ای اطلاعاتی شامل :سرعت، مشخصات گواهینامه، ساعت رانندگی و… از طریق بسترهای GSM و DSRC  به مراکز پلیس راهور ارسال می‌شود.

ازجمله اهداف این طرح می‌توان به ارتقاء بهره‌وری سطح حمل‌ونقل بین جاده‌ای، افزایش ایمنی و پایش لحظه‌ای عملکرد این ناوگان اشاره کرد .

این سامانه می‌تواند با نظارت صحیح و مداوم بین جاده‌ای و ایجاد اطلاعات طبقه‌بندی شده در سطح کل کشور به افزایش بهره‌وری و ایمنی منجر شود که خود گامی بزرگ در جهت پیشرفت و ارتقای حمل‌ونقل بین‌شهری خواهد بود.

به گفته رئیس پلیس راهور تاکنون  ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس بین شهری به این سامانه مجهز شده‌اند. هم‌چنین وی عنوان کرد با راه‌اندازی این سامانه دیگر نیازی به دفترچه‌های کاغذی ثبت ساعت نخواهد بود و سازمان حمل‌و‌نقل و بار جاده‌ای در سراسر کشور با راه‌اندازی کامل این سامانه به صورت انلاین مورد کنترل قرار خواهد ‌گرفت. لینک خبر

سردار حسین اشتری در مراسم افتتاح سامانه سپهتن و تیپ جدید پاسگاه‌های پلیس راه کشور با اشاره به اینکه این سامانه یک سامانه ملی است اظهار کرد: سامانه سپهتن قدرت نظارت و کنترل پلیس را بر تردد ناوگان خودرویی افزایش می‌دهد و از تخلفاتی که پیش از با نیروی انسانی صرف قابل به کنترل نبود خواهد کاست.

وی ارتقا ایمنی و بهره‌وری را هدف این سامانه دانست و با اشاره به کاهش ٣ درصدی تلفات جاده‌ای در ۵ ماه نخست امسال گفت: علی‌رغم تلاش‌های انجام شده هنوز هم تعداد زیادی در جاده‌های کشور جان می‌دهند و ما باید به سمتی حرکت کنیم که کم‌ترین تلفات را داشته باشیم و این سامانه حتما در رسیدن به این هدف به ما کمک خواهد کرد. لینک خبر

.

مرکز تحقیقات سجاد، با بهره‌گیری از توان علمی مشاورین مجرب در صنعت و هم‌چنین فعالیت گروه‌های متخصص موجود در این مجموعه با تشکیل زیرگروه‌های تخصصی و پتانسیل‌های موجود قریب به یک سال تحقیقات و طراحی نمونه اولیه را شروع کرده ُاست و سعی بر‌ آن دارد تا نمونه‌ی اولیه خود را قابل رقابت با نمونه‌های خارجی در صنعت AVL Tracking عرضه نماید.

لازم به ذکر است مراحل طراحی همگام با استانداردهای روز دنیا و داشتن مشاورین فنی هم‌چون شرکتQUECTEL ، شرکت GBCELL  ، شرکت MURATA و …  به اتمام رسیده است .

این سیستم تمامی الزامات یک سیستم درون خودریی را دارا می باشد که از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱٫ یکپارچگی کامل تجهیزات در قالب یک دستگاه

۲٫ طراحی منحصر‌-بفرد و زیبایی ظاهری

۳٫ طراحی مناسب جهت تولید انبوه

۴٫ طراحی سخت‌افزار بر اساس دانش و استانداردهای روز دنیا (استاندارد های IPC ، IEEE )

۵٫ طراحی نرم‌افزار بر اساس دانش و استانداردهای روز دنیا (MISRA و …)

مرکز تحقیقات سجاد، امادگی همکاری ‌و هماهنگی با شرکت‌ها و سازمان‌ها و مشاورین تخصصی در زمینه پروژه سپهتن را دارا است.