مدار محافظ شارژ و دشارژ باتری لیتیوم یونی:

کاربرد این ماژول، جلوگیری از شارژ و دشارژ بیش از حد باتری لیتیومی (لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر) است. باتری‌های لیتیومی نسبت به شارژ و دشارژ بیش از حد حساس هستند و در صورت وقوع هر کدام از این دو حالت، آسیب دیده و عمرشان کم خواهد شد.
شارژ بیش از حد این باتری‌ها در مواردی حتی می‌توانند خطر آفرین باشند که اهمیت استفاده از ماژول مدیریت باتری یا BMS (battery management system) را نشان می‌دهد.
این ماژول با رسیدن ولتاژ سلول‌ها به ۱۰۰ درصد در هنگام شارژ، و یا رسیدن ولتاژ سلول‌ها به ۰ درصد در هنگام دشارژ، اتصال باتری به ورودی-خروجی را قطع خواهد کرد. این نوع ماژول‌ها محافظت‌هایی مانند قطع جریان در هنگام اتصال کوتاه را ارائه می‌دهند. محصول فوق، برای ۱ سلول لیتیومی مناسب می‌باشد و حداکثر جریان شارژ و دشارژ آن، ۲ آمپر است.
برای شارژ یک باتری لیتیومی، به ولتاژ بین ۴٫۲ تا ۵ ولت نیاز دارید. دقت کنید که این ماژول، محدودیتی روی جریان شارژ اعمال نمی‌کند (غیر از ماکزیمم ۲ آمپر که همواره باید رعایت شود)، در نتیجه برای شارژ صحیح باتری، به یک ماژول افزاینده و یا کاهنده که قابلیت محدود کردن جریان را داشته باشد نیز نیاز دارید. جریان مناسب برای شارژ، با توجه به نوع و مدل و تعداد باتری های شما تعیین می‌شود. به صورت معمول ۰٫۵C در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال اگر ۱ باتری ۲۲۰۰ میلی آمپر ساعت را متصل کنید، جریان شارژ برابر با ۱٫۱ آمپر (۰٫۵×۲۲۰۰) خواهد بود. باتری به B+ و B- متصل می‌شود. شارژ و دشارژ هر دو از پایه های p+ و p- صورت می‌گیرد. به طوری که در صورت اتصال به ولتاژ ۴٫۲، این پایه‌ها ورودی و در صورت اتصال به مصرف کننده، خروجی خواهند بود.

مشخصات فنی:

ابعاد  : ۳۰x۴x۴ میلی‌متر

قابلیت ها:

مناسب برای ۱ سلول لیتیومی (لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر) (محدودیتی در اتصال موازی وجود ندارد ۱s-Xp) حداکثر جریان ورودی – خروجی: ۲ آمپر محافظت اور شارژ: ۴.۲۵ +- ۰.۰۳ ولت محافظت اور دشارژ: ۲.۹ +- ۰.۰۵ ولت دارای محافظت در برابر اتصال کوتاه و جریان بیش از حد مناسب برای تمام دستگاه هایی که با باتری لیتیومی کار می‌کنند و جریان کمتر از ۲ آمپر نیاز دارند.

لطفاً قبل از خرید به ابعاد ماژول دقت کنید. جریان شارژ باید با توجه به باتری‌ها با ماژول جداگانه‌ (یا آداپتور) محدود شود.